Spodenki na długie dystanse

Spodenki na długie dystanse

Jakie spodenki na długie trasy wybrać – ten temat przewija się przez internetowe grupy każdej wiosny. W komentarzach pojawiają się rekomendacje różnych producentów. Jest też dużo dyskusji na temat wyższości jednej wkładki nad drugą.

Ale co więc sprawia, że w jednych bibsach jest nam wygodnie, a na inne klniemy już po 100 km? Wkładka, krój, zastosowane patenty?

Wkładka do spodenek rowerowych

Idealna wkładka na długie jazdy powinna mieć wysoką gęstość (aby zachować sprężystość po wielu godzinach jazdy), około 12-15 mm grubości, wentylację oraz miły w dotyku materiał.

Najpopularniejsi producenci wkładek to: Dr Pad, Dolomity, La Fonte i Elastic Interface. Na własnym ciele (dokładnie to na jednej części ciała) przetestowałem wkładki wszystkich czterech producentów.

Wygrał Elastic. Dlaczego? Ze względu na wysoką gęstość dawał porównywalną amortyzację jak Dolomiti i La Fonte, ale znacznie lepiej oddychał, co za tym idzie minimalizował ryzyko otarć.

Co więcej, Elastic ma w ofercie damskie odpowiedniki topowych wkładek męskich. U innych producentów nie jest to takie oczywiste.

Tu też tip do pań, gdy wybieracie spodenki, upewnijcie się, że wszyta jest w nie wkładka tej samej linii co w męskich. Zdarzają się producenci stosujący tańsze wkładki w spodenkach damskich.

Dla przykładu wkładki stosowane przez nas to Elastic Interface Road Performance Force – najwyższy model wkładek długodystansowych

Wkładka męska
Wentylacja, 14 mm grubości, do 200 kg/m3 gęstości


Wkładka damska
Wentylacja, 11 mm grubości (ze względu na niższą wagę kobiet, grubość może być mniejsza), do 200 kg/m3 gęstości

I jeszcze jedno: popularne kiedyś wkładki żelowe nie sprawdzają się zupełnie. Żel pływa pod tyłkiem i uniemożliwia skuteczną wentylację prowadząc do otarć.

Jest też kilka szkół wszywania wkładki. My stosujemy ścieg zygzakowy, ponieważ najmniej nici ma wtedy kontakt ze skórą, a co za tym idzie, ryzyko otarć maleje.

Krój i materiał spodenek

W ciągu dnia jazdy wykonujesz około 50 tyś. obrotów korby. Każdy minimalny ruch wkładki względem spoconego ciała pomnożony przez liczbę obrotów korby to ryzyko otarć.

Spodnie mają tak leżeć, aby wkładka nie przesuwała się względem ciała. Ma być wręcz lekko dociśnięta do pośladków.

Warto zatem, aby bibsy miały powyżej pasa mocne podparcie: w biodrach lub na szelkach. My stosujemy kompresyjny materiał w pasie, dzięki czemu spodenki nie zjeżdżają trzymając wkładkę na jej miejscu. Szelki są tylko dodatkiem, w męskich są ułożone tak aby omijać sutki i delikatnie zaciskać spodenki w pasie. W damskich natomiast jedna szelka z przodu naciąga wkładkę do góry – bliżej ciała.

Niektórzy producenci stosują natomiast krótkie mocno napięte szelki i to na nich wiszą bibsy zapewniając dobre ułożenie wkładki. Każde rozwiązanie ma swoich zwolenników i przeciwników.

Dodatkowo dobrze skrojone spodenki mają jak najmniej zmarszczek, ale w pozycji na rowerze. Mierząc bibsy na stojąco nie przejmuj się fałdkami pod pośladkami. One znikną gdy wsiądziesz na rower. Zwróć natomiast uwagę czy materiał dobrze leży na wewnętrznej stronie nogi, najlepiej jeśli nie ma tam szwów.

Wykończenie

Spodenki można szyć na maszynach typu autolap tworząc płaskie szwy. Brzmi jak idealne rozwiązanie? Otóż płaski szew ma wady – jest szorstki w dotyku.

Wielu topowych producentów (w tym my) stosuje szwy nie płaskie, ale zabezpieczone przed “podnoszeniem się” podczas jazdy. Dzięki temu nie obcierają i (moim zdaniem) lepiej wyglądają.

Warto też zwrócić uwagę na wykończenie nogawki. Znajdujący się tam silikon powinien być delikatny dla skóry.

Dodatki i patenty

Pierwsze co przychodzi na myśl to niedoszyta po bokach wkładka, która jest jednym ze sposobów, na ustabilizowanie wkładki na miejscu. Czy to działa? Oczywiście. Ale można uzyskać podobny efekt dobrym krojem spodenek (patrz poprzedni rozdział).

Dodatki? Np kieszenie. Jeśli ich potrzebujesz zwróć uwagę czy są w dostępnych miejscach i czy zabezpieczają ekwipunek przed zgubieniem.

W przypadku damskich spodenek świetnie sprawdzają się odpinane szelki. Dzięki nim korzystanie z toalety (szczególnie w niskich temperaturach) jest bardzo ułatwione

Czy są bibsy idealne?

Nie ma. Każdy z nas jest zbudowany inaczej, ma inne preferencje, itd. 

Jeśli natomiast szukasz spodenek robionych według wyżej wymienionych wytycznych to są tu:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl